Türkiye Eurovision festivalinde!

cartaz grandeTürkiye’yi 2002 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda bestesi Fani Hodara ,Türkçe sözleri Sami Hodara ve ingilizce sözleri Figen Çakmak’a ait olan “Leylaklar Soldu Kalbinde” şarkısı ile temsil eden ve bugüne dek yurt içi ve yurt dışı pek çok festivalden ödülle dönen Buket Bengisu, Portekiz’in geleneksel Eurovision festivalinin bu yılki final gecesinde özel davetle sahne almaya hazırlanıyor.

5-7 Eylül arası pek çok ülkeden müzikseverin katılımı ile gerçekleşecek ve İsveç, Romanya, İtalya, Belçika, Portekiz, Güney Kıbrıs, Yunanistan, Slovenya, Danimarka, İzlanda ve İsrail’in de aralarında bulunduğu pek çok ülkenin önceki Eurovision temsilcilerinin de yer alacağı festivalin son gecesinde canlı performans sergileyecek olan Buket Bengisu, Eurovision şarkısının yanısıra Portekizce bir şarkıyla da Eurovision severlere sürpriz yapacak.

buketbengisu 3Şu sıralar Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars ile birlikte sahne alan ve geçtiğimiz yıl Cemal Reşit Rey’de sanat yönetmenliğini de yaptığı “Sevilen Müzikaller ve Film Müzikleri” konserine de imza atan Buket Bengisu, Portekiz’e ve Eurovision festivaline davet edilen ilk Türk sanatçı olma onurunu taşıyor.
Türkiye TRT’nin kararı ile geçtiğimiz yıldan itibaren Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmamasına rağmen dünyadan pek çok müziksever Türkiye’nin bu kararına tepkili. Organizasyonun Portekizli yetkilileri ise Türkiye’yi yarışmada mutlaka görmek istediklerini belirterek ilk defa bu yılki festivale bir Türk temsilciyi davet etmeye karar verdiklerini ve Buket Bengisu’yu seçtiklerini belirttiler.
Festival, Portekiz’in Setúbal şehrinde 5 Eylül’den itibaren 3 gün boyunca devam edecek. Konserle ilgili program http://eurovisionpartyportugal.webs.com/ adresinde yer almaktadır.
Biyografi:
1978 yılında İstanbul’da doğdu.İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladı. Müzisyen bir ailenin ferdi olması müziğe karşı olan ilgisinin çok küçük yaşlarda başlamasına neden oldu.Bu amaçla çeşitli kurslarda piano,gitar daha sonrada şan ve solfej dersleri aldı.
1997 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Koro Şarkıcılığı bölümüne girdi.Tanju Albayrak,Azra Gün,Filiz Ergün gibi önemli hocalarla şan teknikleri çalıştı.
Öğrenciliği sırasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatarı Korosu,Sera Oda Orkestrası ve İstanbul Oda Korosunda solist ve korist olarak görev aldı.bu topluluklarla pek çok konser verdi.Yine aynı dönemde özel tiyatro ve çocuk tiyatrolarında oyunculuk yaptı.Müzikallere olan ilgisi nedeniyle koro şarkıcılığından mezun olduktan sonra 2000 yılında aynı okulun müzikal bölümüne girdi.Bu bölümde Faris Akarsu,Serpil Günseli,Müfit Bayraşa ile şan ve müzkal repertuar Haldun Dormen’den sahne ve oyunculuk dersi aldı ve 2004 yılında da müzikal şarkıcılğı bölümünden mezun oldu.
2002 yılında EUROVISION Türkiye finaline Fani Hodara’nın”Leylaklar Soldu Kalbinde”adlı şarkısıyla katıldı ve birinci olup Ülkemizi Estonya EUROVISION SONG CONTEST 2002’de başarıyla temsil etti.Yarışma sonrası yurtiçinde birçok festivallerde konser vermiş,yurt dışındaki pek çok kültürel organizasyonlara davet edilmiştir.Halen İstanbul’da çok önemli latin ve jazz orkestralarında solistlik yapmaktır. Çalıştığı önemli müzisyenler arasında Aydın Kahya, Aydın Özarı,Asım Ekren,Genco Arı,Kamil Özler,Turhan Yükseler gibi isimler sayılabilir.
2003-2004 yılında Expo Channel’de “Maestro&Elizabeth” adlı bir kültür-sanat programının sunuculuğunu yapmıştır.
2011 yılı içinde Golden Voice Moldova Festivalinde bestesi Fani Hodara ,sözleri Figen Çakmak’a ait olan CALL ME adlı şarkı ile (Special prize of jury WAFA Awards)Jüri özel ödülü,20.yılını kutlayan XX.İnternational Discovery Pop Music Festival 2011’de (Award of Most Promosing Performer)En iyi Perfonsman (Award for best lyrics)En iyi söz (Award of Bulgarian National Radio Best Song) Ulusal Bulgaristan Radyosu en iyi şarkı ödüllerini kazanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s